Dokumentalny 2005

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 993 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2005 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Detektywi

4,7
Do biura prowadzonego przez Marzenę Fliegel, Maćka Friedka i Krzysztofa Dzioba przychodzą ludzie, których pomoc detektywów jest ostatnią deską ratunku. Odcinki serialu pokażą kolejne śledztwa odzwierciedlające autentyczne historie. Niejednokrotnie okaże się, że cierpliwość detektywów, ich determinacja i zaufanie stanowią o powodzeniu śledztwa.
Najnowszy film Kasperskiego opowiada historię wielodzietnego małżeństwa, którego nie toleruje reszta społeczności wiejskiej. Wiodą życie na skraju nędzy, brakuje pieniędzy, ledwo wiążą koniec z końcem. Kiedyś w ich wsi doszło do ogromnej tragedii, a teraz wszyscy pokutują za ten grzech. Rodzina mieszka na uboczu małej wioski, otoczonej łańcuchem ałtajskich gór.


Każdej zimy, po bezdrożach lodowatej pustyni Antarktyki, najbardziej niegościnnego miejsca na ziemi, od tysięcy lat obywa się ta sama wędrówka. Setki pingwinów cesarskich opuszczają bezpieczny, błękitny ocean i wspinają się po zmrożonym śniegu, by rozpocząć długą podróż do rejonów, w których nie ma śladów jakiegokolwiek życia. Prowadzone przez instynkt i Krzyż Południa, idą co roku w to samo miejsce, by po serii tańców godowych, przy dźwiękach ekstatycznych pieśni połączyć się w monogamiczne pary i zostać rodzicami. Film nominowany do Oscara w kategorii najlepszego dokumentu.
Wielka cisza to pierwszy film o życiu wewnątrz Wielkiej Kartuzji - głównej siedzibie Zakonu Kartuzów położonej we francuskich Alpach. Ascetyczna egzystencja mnichów przebiega w całkowitej ciszy. Jedynym dźwiękiem wyznaczającym rytm dnia są religijne śpiewy.
Autor chodził z kamerą za swoją ciocią oraz wujkiem uwieczniając ich codzienne zajęcia oraz nakłaniając do różnych głupot. Z godzinnego materiału wybrał najciekawsze 5 minut, dorzucił kilka scen powstałych podczas dogrywania krzyków do filmu Szukając prawdy i tak powstał pełen specyficznego, również czarnego, humoru Jackass przez dwa 's'.
„Guantanamo” staje się dziś niemal synonimem słowa „więzienie”. Niechlubne praktyki, jakim poddawani są tamtejsi więźniowie, odbiły się echem w całym cywilizowanym świecie. Stały się też tematem najnowszego filmu Erika Gandiego („Nadprodukcja. Terror konsumpcji”), jednego z najczęściej nagradzanych współczesnych dokumentalistów. Współautorem „GITMO – Nowe prawa wojny” jest TARIK SALEH, który pracował już z Gandinim przy jego poprzednich filmach. „GITMO – Nowe prawa wojny” to perfekcyjnie zrealizowany dokument śledczy. Gandini z właściwą sobie dociekliwością szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania. Kim są więźniowie przetrzymywani w Guantanamo? Czy nie obowiązuje ich konwencja genewska?
Przyzwyczajeni do wygodnego życia, coraz częściej zapominamy, jak ciężką pracę może wykonywać człowiek. Rezygnując z odautorskiego komentarza reżyser "Śmierci człowieka pracy" w wysmakowanych obrazach rejestruje nieludzki wysiłek współczesnych zapomnianych bohaterów.
„Obcy z głębin” przedstawia relację z serii ekspedycji w głąb hydrotermalnych otworów w oceanie, gdzie bardzo gorąca i zmineralizowana woda daje schronienie najdziwniejszym zwierzętom na Ziemi – metrowym dżdżownicom ze krwistoczerwonymi ślepiami, ślepym białym krabom i zdumiewającej ilości białych krewetek. Wszystkie te stworzenia walczą między sobą o jak najlepszą pozycję przy gorących gejzerach. Stajemy przed wizualnym wyobrażeniem człowieka, który, podróżując w przestrzeni kosmicznej, obserwuje inne formy życia.
Dokument o krumpingu, nowym trendzie tanecznym, który stał się popularny w środowisku czarnoskórych hiphopowców z Los Angeles. Film pokazuje rzesze młodych ludzi, dla których taniec stał się pomysłem na życie i szansą uniknięcia wejścia w przestępczy świat. W dokumentalnym materiale reżyser – słynny fotograf – potrafił zachować swój charakterystyczny przeestetyzowany styl.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…